Expo 'Geen kinderspel' in Parrotia (23 april t/m 20 mei)

Deze expositie is van 23 april tot en met 20 mei 2012 in de centrale hal van bibliotheek VANnU in Roosendaal. De Stichting Ere Wie Ere Toekomt heeft, in samenwerking met biblioteek VANnU, de expositie Geen Kinderspel naar Roosendaal gehaald.
Alle scholen in West-Brabant hebben een uitnodiging voor deze indrukwekkende tentoonstelling gekregen. De leerlingen krijgen tijdens de tentoonstelling uitleg van overlevenden van de Holocaust hoe zij als kind de oorlog ,op hun onderduikadres of het concentratiekamp, overleefde. Meer info op website www erewieeretoekomt.com.
De expositie toont hoe belangrijk speelgoed is voor kinderen in oorlogstijd en vertelt de verhalen van de toenmalige kinderen. Speelgoed als symbool van overlevingskracht en troost, zoals een knuffel, een auto, een beer, een vliegtuigje, een pop of een op Theresiënstadt gebaseerd monopolyspel.
Eén van de schitterende stukken speelgoed is de beer ‘Arosall’ van Michael Floersheim. Michael was 4 jaar toen hij met zijn familie in kamp Westerbork gevangen werd gezet. Hij mocht één ding meenemen en dat was zijn beer, gekleed in een streepjespakje. Vanuit Westerbork ging hij naar het concentratiekamp Buchenwald. De beer was daar zijn enige vriend. Michael overleefde de oorlog.
Ook opvallend is het kleine popje dat een Jodenster op haar bloesje draagt. Zij werd geproduceerd door een Belgische, Joodse poppenfabrikant, die vanwege zijn Joodse achtergrond slechts mocht blijven produceren onder de voorwaarde dat alle poppen die zijn fabriek verlieten een ster droegen, en exclusief aan joden werden verkocht.
De expositie heeft helaas ook een duidelijke actualiteitswaarde. Hoewel de Holocaust onmogelijk vergeleken kan worden met welk oorlogsdrama dan ook, zijn er parallellen met onze tijd te trekken. Ook nu woeden oorlogen, waarin mensen vanwege hun etnische of religieuze achtergronden worden vervolgd. Ook nu nog raken kinderen geïsoleerd omdat ze anders zijn en worden ze vanwege dit 'anders-zijn' gepest. En ook nu nog heeft ieder kind wel een stuk speelgoed, dat hem dierbaar is en hem in staat stelt de werkelijkheid even te vergeten.
De expositie staat bekend als een zeer grote publiekstrekker en is mogelijk gemaakt door een samenwerking tussen de Stichting Vrienden van Yad Vashem Nederland, B´NAI B´RITH loge Hollandia en de Stichting Vrienden van Kolle Kaa. De toegang is gratis. Scholen kunnen zich aanmelden, zodat er bij een bezoek aan de tentoonstelling een gids aanwezig kan zijn om uitleg te geven. Aanmelden kan via Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
>> Meer info op website Ere wie ere toekomt